
By Jim Ferris
Teaching Math in 1950s:
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price. What is his profit?
Teaching Math in 1960s:
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price, or $80. What is his profit?
Teaching Math in 1970s:
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80. Did he make a profit?
Teaching Math in 1980s:
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80, and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20.
Teaching Math in 1990s:
A logger cuts down a beautiful forest, because he is selfish and inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the preservation of our woodlands. He does this, so he can make a profit of $20. What do you think of this way of making a living? Topic for class participation after answering the question: How did the birds and squirrels feel as the logger cut down their homes? (There are no wrong answers…)
Teaching Math in 2020s:
El hachero vende un camion carga por $100. La cuesta de production…
★ ★ ★ ★